Jebel Toukbal – najwyższy szczyt Atlasu

jebel toubkalAtlas to najwyższe pasmo górskie w Afryce, które rozciąga się na trenie trzech państw – Maroka, Algierii i Tunezji. Jego najwyższy szczyt to mierzący sobie 4167 metry nad poziomem morza Jebel Toubkal znajdujący się na terytorium kraju ze stolicą w Rabacie. Ze względu na małą odległość dzielącą Atlas od Europy pasmo to coraz częściej staje się celem wielu turystów ze Starego Kontynentu.

Czy wyprawa w Atlas jest wymagająca?

Na wyprawę na Jebel Toubkal najlepiej wybrać się w marcu. Wtedy panują na stoku najkorzystniejsze warunki śniegowe. Latem nie zaleca się wypraw, gdyż góra pokryta jest nieprzyjemnym rumoszem skalnym, który sprawia, że poruszanie się jest niewygodne i niebezpieczne. W marcu temperatura na dużych wysokościach w marokańskiej części Atlasu nie powinna spaść poniżej minus 10 stopni Celsjusza. Lecz góry nie należy lekceważyć, przypomnijmy, że 4000 metrów to warunki porównywalne do tych w Alpach. Nie obejdzie się zatem bez sprzętu zimowego takiego jak czekan, raki, okulary lodowcowe czy odzież chroniąca przed wiatrem.

Inne atrakcje

Po lub przed wspinaczką warto zainteresować się kulturą i tradycją tej części Maroka. Ta część gór Atlas od dawien dawna zamieszkiwana jest przez plemiona koczownicze takie jak Berberowie i Tuaregowie. Warto również wspomnieć, że z najwyższego szczytu gór Atlas blisko jest do miasta Marrakesz, czyli jedno z największych miast Maroka z wspaniałą, bogatą historią. Fani wspinaczki górskiej znajdą w tej części Atlasu wspaniałe miejsce – malowniczy Wąwóz Todra, który dla wielu turystów jest atrakcją numer jeden.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Atrakcje turystyczne, Dla turystów i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s